פוליסת ביטוח מקצועי לאדריכלים – רשת ביטחון מפני תביעות

זה הזמן לדעת יותר על פוליסת ביטוח מקצועי לאדריכלים המותאמת במיוחד לבעלי מקצועות חופשיים בתחומי התכנון, ההנדסה והאדריכלות.

רשלנות של בעל מקצוע מוגדרת בפקודת הנזיקין כמצב של חוסר שימוש במיומנות וחוסר זהירות סביר שהיה ננקט על ידי אדם סביר ונבון שעבר הכשרה באותו מקצוע. במילים אחרות – אם אתם פשוט לא מיישמים את מה שלמדתם ולא נוהגים בזהירות סבירה לאור הכשרתם,  כנראה שאתם תוגדרו למי שהתרשל בעבודתו והפר את חובתו המקצועית. במקרה כזה, ניתן להגיש נגדכם תביעת רשלנות. עם זאת, חשוב לזכור: לא משנה כמה שנים אתם עוסקים במקצוע או כמה אתם מומחים בתחום שלכם, טעויות אנוש קורות בתום לב, ויוצרות מצבי רשלנות. אך ניתן בהחלט להתגונן מפני תביעות אלה, באמצעות ביטוח מקצועי.

מה זה בעצם ביטוח מקצועי?

ביטוח מקצועי, המכונה בשפה המקצועית גם "ביטוח אחריות מקצועית", הוא בעצם ביטוח מיוחד,  המיועד לצורך כיסוי בעלי עסקים בעת הצורך. הפוליסה נועדה על מנת לכסות אתכם בכל מקרה שבו יגישו נגדכם תביעה עקב מקרה שגרם לנזק בגוף, נזקי רכוש או אפילו נזק כלכלי, עקב הפרה חובה מקצועית כלשהי, כגון: טעות, השמטה, רשלנות וכדומה. למען הסר ספק, מדובר על מקרים שהתרחשו עקב תום לב של המבוטח או של עובדיו.

ביטוח מקצועי מוצע על ידי מגוון חברות, וישנם הבדלים בין הפוליסות המוצעות לבעלי מקצוע, בהתאם לתחום עיסוקים, לדוגמה:

 • ביטוח מקצועי לאדריכלים
 • ביטוח אחריות מקצועית למטפלים ולעוסקים במקצועת פרא רפואיים
 • ביטוח מקצועי למהנדסים
 • ביטוח אחריות מקצועית לעורכי דין
 • ביטוח מקצועי לרואי חשבון
 • ביטוח אחריות מקצועית למתווכים
 • ביטוח מקצועי לרופאים
 • ועוד

מה ההבדל בין ביטוח מקצועי לבין ביטוח עסק?

ביטוח עסק הוא רחב היקף והוא קטגוריה בפני עצמה, שכוללת בתוכה כיסוי למגוון תרחישים שיכולים לקרות לבעל העסק. תחתיו ישנם כל מיני ביטוחים ייעודיים לעסקים, שאחד מהם הוא ביטוח מקצועי הכולל בתוכו גם כן מגוון היבטים, ביניהם:

 • ביטוח אחריות מקצועית – ביטוח זה, שבו אנו דנים במאמר זה, מכסה אתכם בגין תביעה עקב נזק גופני, כלכלי, נפשי, שכלי או נזק ברכוש שנגרם בתום לב על ידכם לצד ג' בשוגג או בתום לב, עקב רשלנות, טעות אנוש, מחדל וכו'.
 • ביטוח אחריות כלפי צד ג' – מכסה אתכם במקרה שנגרם נזק לצד ג' עקב אירוע בלתי צפוי לגופו או לרכושו של צד שלישי.
 • ביטוח אחריות דירקטורים ונושאי משרה – ביטוח לחברה או ארגון שמעוניינים לכסות אדם בתפקיד מפתח, במקרה שמוגשת נגדו תביעה בגין גרימת נזק כלכלי טהור לצד שלישי עקב רשלנות ומעשה שאינו כדין.

מה ההבדל בין ביטוח מקצועי לבין ביטוח כלפי צד ג'?

ההבדל נעוץ בהגדרה: ביטוח אחריות כלפי צד שלישי עוסק באירוע בלתי צפוי שגרם נזק גופני או אובדן רכוש, כגון תאונה או נזק חיצוני שאינם תלויים בבעל המקצוע. לעומת זאת, אירוע שדורש פוליסת אחריות מקצועית הוא כזה שבו בעל עסק / קודמו / עובדיו ביצעו טעות או התרשלו בתום לב וגרמו לנזק לצד שלישי.

מה ההבדל בין ביטוח מקצועי לבין ביטוח אחריות דירקטורים?

ההבדל הוא בשאלה מי המבטח? בביטוח מקצועי בעל העסק מבטח את עצמו, כדי להג על עצמו מפני תביעות עקב רשלנות וטעויות אנוש בתום לב. בביטוח דירקטורים מי שרוכש את הביטוח היא החברה שבה הוא עובד (או עבד בעבר), כי החברה מעוניינים לכסות נושאי משרה נגד תביעות שיגיש נגדם גורם שלישי, במידה ונגרם לו נזק כתוצאה מרשלנות מקצועית בתום לב.

מתי מפעילים ביטוח מקצועי?

כדאי להפעיל ביטוח מקצועי בשני מקרים:

 • במקרה בו לקוח מגיש נגדכם תביעה בגין רשלנות
 • במקרה שבו אתם מודעים לכך שנגרם נזק, ואתם צופים לקבל תביעה (נפוץ בקרב מי שעוסק ברפואה)

ביטוח אחריות מקצועית להנדסאים – כל מה שחשוב לדעת

הנדסאים? זה הזמן לדעת יותר על פוליסת ביטוח אחריות מקצועית להנדסאים המותאמת במיוחד לבעלי מקצוע בתחומי התכנון, ההנדסה והאדריכלות.

ביטוח אחריות מקצועית להנדסאים המיועד לכל בעלי המקצוע בתחום, הוא ביטוח שמטרתו להגן על בעלי מקצועות חופשיים מפני תביעות של לקוחותיהם בטענה של רשלנות של המהנדס או האדריכל שבגינם נגרם ללקוחות נזק בגוף או ברכוש. אדריכלים ומהנדסים, בדומה לכל בעלי המקצועות החופשיים האחרים, עלולים למצוא את עצמם מתמודדים עם תביעות בטענת רשלנות, טעות או מחדל אותו הם ביצעו במהלך עבודתם, סכומי התביעות האופייניות לתחומי ההנדסה והאדריכלות הינן  בהיקפים כספיים משמעותיים.

אי לכך ובהתאם לזאת, טוב יעשו כלל העוסקים במלאכת התכנון והפיקוח ההנדסי אם ירכשו פוליסת ביטוח אחריות מקצועית לענפי ההנדסה והאדריכלות עם סכומי כיסוי משמעותיים. פוליסה זאת מבטיחה לבעליה כיסוי ביטוח מקצועי לאדריכלים בכל אותם מקרים בהם הוא יידרש להתמודד עם תביעות נזיקין עקב רשלנות כתוצאה מטעות ו/או השמטה ומחדל במהלך עבודתו.

ביטוח מקצועי לאדריכלים מורכב משלושה עיקרי כיסוי מרכזיים:

 1. כיסוי ביטוח מקצועי לאדריכלים מיועד לצרכי מימון ההוצאות המשפטיות הנלוות להליכי התביעה המופנית נגד המבוטח
 2. כיסוי ביטוח מקצועי לאדריכלים מיועד לתביעות נזק (גוף ורכוש) אשר נגרמו לצד שלישי כתוצאה מרשלנות ו/או מחדל של המהנדס ו/או האדריכל ו/או עובד מטעמו שבגינם נפסק פיצוי לצד ג'.
 3. כיסוי ביטוח מקצועי לאדריכלים מיועד לצרכי החזר הוצאות משפטיות מעבר לגבולות האחריות הנקובים בפוליסה.

חשוב לציין שביטוח אחריות מקצועית למהנדסים ואדריכלים כולל בתוכו כיסויים ביטוחים גם לתביעות המוגשות בהיבטים המקצועיים וגם תביעות פליליות העלולות להיות נלוות לכתב התביעה בגין רשלנות. ברוב המקרים, החברה המבטחת דואגת לשכור את שירותיו של עורך דין המתמחה בתביעות רשלנות לצרכי ניהול הליכי התביעה.

מומלץ מאוד לעבור ביסודיות ובקפדנות על תנאי הפוליסה לרבות חריגי הפוליסה וסכומי ההשתתפות העצמית.

רוצים לדעת יותר על נחיצותו וחשיבותו של ביטוח אחריות מקצועית לכלל בעלי המקצועות החופשיים ובפרט למהנדסים ואדריכלים? נציגי "המרכז לביטוח עסקים" עומדים לרשותכם בכל שאלה ונושא בעניין.

שיתוף:
קבלו הצעה משתלמת
הזינו כאן פרטים:
מאמרים נוספים

ביטוח אחריות מקצועית הייטק

ביטוח אחריות מקצועית משולב ביטוח אחריות המוצר מיועד לספק הגנה ביטוחית לחברות המפתחות תוכנה וחברות הייטק המספקות ומפתחות חומרה. פוליסת ביטוח אחריות מקצועית משולבת ביטוח

קרא עוד »
מרכז הביטוח לעסקים בשיתוף פעולה מלא מול כל חברות הביטוח בישראל
קודם
הבא
לקבלת הצעה לביטוח עוד היום

שמתאימה בדיוק לעסק שלכם
במחיר הכי טוב מבין כל חברות הביטוח בישראל

השאירו כאן פרטים, ונציג יחזור אליכם מיד לשיחת ייעוץ:

מרכז הביטוח לעסקים הינו פורטל המרכז מידע מקיף למנהלים ובעלי עסקים בכל הקשור לביטוח העסק אותו הם מנהלים הן באספקטים הנוגעים לרכוש העסק והן באלו הנוגעים לחבויות של העסק כלפי עובדיו, מבקריו, שכניו ולקוחותיו.

המאמרים המקצועיים באתר נועדו לשמש גם ככלי עזר לרכישת שפה משותפת של הלקוחות עם סוכני הביטוח ויועצי הביטוח שלהם וזאת על מנת לשפר את הכיסוי הביטוחי הקיים או לחלופין להסיר הגנות שבעלי העסק ומנהליו סבורים שהן מיותרות וזאת לאחר שקיבלו מידע מקיף לגבי הכיסוי הביטוחי הרלבנטי שברשותם.

כל הזכויות שמורות המרכז הביטוח לעסקים ©
2024
קבלו הצעה משתלמת
הזינו כאן פרטים:
דילוג לתוכן